12 listopada, 2012
12 listopada, 2012
1) Niewystarczająca produkcja czerwonych krwinek
To najczęstszy powód anemii, który powiązany jest z niedoborami np. żelaza, kwasu foliowego, B12 lub B6, preleukemia czy anemia na skutek chronicznego stanu zapalnego
2) Nadmierny rozpad czerwonych krwinek
3) Utrata krwi
4) Nadmiar płynów (przez spożycie lub zatrzymanie)
Często w ciąży lub gdy zaburzymy gospodarkę wodno-elektrolitową.
Naszym standardowym leczeniem jest podanie żelaza gdy wykryto anemię, a tak naprawdę anemia powstała na skutek niedoborów żelaza jest bardzo rzadka. Może to powodować poważne konsekwencje gdy podamy żelazo osobie, która ma anemię na skutek jakiejś przewlekłej choroby i stanu zapalnego, ponieważ patogeny wykorzystają żelazo jako pożywkę. Te dwa typy można odróżnić na podstawie badania ferrytyny, która będzie bardzo wysoka gdy mamy do nieczynienia ze stanem zapalnym.
Najczęściej spotykana jest jednak anemia na skutek niedoborów kwasu foliowego, B6 lub B12. Gdy robimy kompletny panel krwi mamy też wskaźniki takie jak MCV, MCH oraz MCHC. MCV określa ilość, natomiast MCH i MCHC określa stężenie hemoglobiny w poszczególnej krwince. Gdy MCV jest niski i hemoglobina i czerwone krwinki też są nikie to przeważnie wskazuje na niedobór żelaza. Gdy MCV jest wysokie możemy szukać przyczyny w niedoborach kwasu foliowego, B6 lub B12.
Mogę tylko dodać, że osoby z niedoborem B12 często też skarżą się na krwawiące dziąsła i kiepską równowagę 🙂 A czasem anemia zależna od żelaza jest wynikiem jego kiepskiej przyswajalności (np. na skutek brania innych suplementów jak cynk) czy też obfitych miesiączek u kobiet. Często też anemia występuje przy przetrenowaniu i przemęczeniu.